Co to jest pozycjonowanie? Pozycjonowanie, inaczej SEO są to wszelkiego rodzaju czynności mające na celu uzyskanie jak najwyższego miejsca w organicznych wynikach wyszukiwania Googla dla danej strony internetowej. Celem jest uzyskanie wielu odwiedzin na stronie przez użytkowników szukających informacji za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych.

Wyszukiwarki internetowe mają na celu podanie nam jak najbardziej wartościowych i trafnych informacji na nasze wpisane przez nas zagadnienia. Aby to było możliwe, boty wyszukiwarek przeszukują treści wrzucane do internetu, indeksują wszystkie zasoby, a następnie poddają analizie za pomocą odpowiednio zaprogramowanych  algorytmów. Im bardziej wartościowa treść danej strony w oczach botów, tym wyżej wyświetlać będzie się w rezultatach wyszukiwaniań.

Im bardziej wartościowa jest strona internetowa, tym wyżej pojawi się w wynikach wyszukiwania.

W związku z tym, że w Polsce najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google, specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem skupiają się przede wszystkim na uzyskaniu wysokiej pozycji głównie w tej wyszukiwarce. Treść strony musi być przejrzysta, a artykuły napisane z myślą zarówno o czytelnikach, jak i botach. Teksty powinny zawierać odpowiednio dobrane frazy kluczowe, dzięki nim wyszukiwarka wie o czym jest dana treść i komu może ją wyświetlać w wynikach wyszukiwania.

Techniki SEO

Im więcej linków prowadzi do serwisu, tym wyżej pojawi się on w wynikach wyszukiwania. Google wychodzi z założenia, że jeśli dany serwis internetowy jest poleceny przez różnych internautów, oznacza to, że jest ciekawy i watościowy. Dlatego bardzo poważnie traktowana jest ilość udostępnionych linków, które do takiej witryny prowadzą. Im więcej linków, tym lepszy serwis. Wielu użytkowników potwierdziło jego wartość linkując do niego, inaczej polecając go innym. Dlatego jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych sposobów pozycjonowania jest pozyskiwanie linków dla pozycjonowanej strony. Sprawiają one, że strona pojawia się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania.

Profesjonalne podejście do SEO wymaga przede wszystkim zoptymalizowania najpierw samej strony, która ma być pozycjonowana. Sprawdź jakie czynniki negatywnie wpływają na pozycję Twojej strony w internecie: 15+ błędów, przez które Twoja strona www nie znaduje się w Top10

Dodatkowe treści, które mogą Cię zainteresować: pozycjonowanie stron satelit i pozycjonowanie long tail.

Ban od Google

Google oficjalnie podaje techniki pozycjonowania, które są zakazane. Jak ich uniknąć? Przeczytaj o tym więcej tutaj.

Warto podkreślić, że pozycjonowanie nie jest jednorazową operacją, lecz zestawem technik, które jedynie gdy stosowane regularnie, przynoszą efekty – nie z dnia na dzień, ale po tygodniach i miesiącach cierpliwej pracy.

Jest to stały proces, który powinien trwać przez cały okres istnienia strony internetowej – tak długo póki zależy nam na utrzymaniu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.