Aktywność na Instagramie, Facebooku i Pintereście w dużym stopniu przyczyniają się do ilości wejść na Twojego bloga. Jednak podstawą zaciekawienia czytelników i zdobycia wiernych fanów są wartościowe treści. Jak napisać dobrej jakości tekst na bloga, który zatrzyma czytelnika na dłużej?

Oczekiwania internautów

Czego poszukują internauci? Jakie treści ich zainteresują? Oto pytania które powinieneś sobie zadać zanim przystąpisz do pisania tekstu. Dlaczego to takie ważne?

Wpis na blogu to nie rozdział z książki.

Pomyśl – gdy zamierzasz poczytać interesującą książkę, zwykle przygotowujesz sobie coś ciepłego do picia i smacznego do pochrupania… Wyciszasz się i zatapiasz w świat książki.

Natomiast treści wyświetlane na ekranie komputera lub smartfona nasz mózg traktuje zupełnie inaczej. Dzieje się tak, ponieważ dociera do niego zbyt wiele bodźców – reklamy, powiadomienia, linki do innych stron, smsy… Treści w internecie przeglądamy pobieżnie – także dlatego, że często musimy przeczytać kilka artykułów by uzskać obiektywną odpowiedź na jedno pytanie!

Z tego względu Twój teskt na bloga musi się wyróżniać od innych. W jaki sposób?

Musisz zdawać sobie sprawę, że znacząca część internautów poszukuje praktycznych wskazówek przydatnych w życiu codziennym lub prowadzeniu biznesu. Oczywiście ciekawy blog publikujący posty służące jedynie rozrywce również może cieszyć się sporym powodzeniem, jednak nie jest to rozwiązanie dla większości branż.

 

  • Niech Twój tekst na bloga będzie przejrzysty

Pamiętaj o akapitach, śródtytułach, stosuj wyliczenia. Jeśli masz do przedstawienia zawiłe dane, posłuż się tabelą, wykresem lub infografiką. Tekst na blogu powinien być zwięzły (pamiętasz obszerne opisy przyrody z lektur omawianych w szkole? Tego właśnie unikaj! :D).

 

  • Pamiętaj o czytelności!

Czcionka, którą wybrałeś dla swojego bloga ma duże znaczenie! Czytelność jest dużo ważniejsza od ładnych zawijasków i pochyleń! Używaj czcionek bezszeryfowych, ogranicz użycie kursywy i pamiętaj o dobraniu kontrastowych kolorów tła i czcionki! Najważniejsze frazy w tekście możesz pogrubić – dzięki temu z łatwością przyciągniesz wzrok czytelnika do najważniejszych fragmentów tekstu 🙂

 

  • Pisz prostym językiem

Osoby zaglądające na Twojego bloga robią to, aby uzupełnić swoją wiedzę w dziedzinie, na której się nie znają. Używanie trudnych wyrazów, bardzo złożonych zdań lub żargonu szybko zniechęci internautów. Nie bierzesz udziału w konkursie literackim, więc im prościej tym lepiej 🙂

 

  • Linki umieszczaj z głową

Jeżeli widzisz taką możliwość, linki prowadzące do innych artykułów umieszczaj na końcu artykułu. Dokładnie opisuj dokąd prowadzą by ułatwić nawigację po stronie!

 

  • Prowadź konwersację

Nie zapominaj o stylu konwersacyjnym! Zwracaj się bezpośrednio do czytelnika, kieruj go do odpowiednich wniosków, nakłaniaj do działania! Na końcu swoich wpisów zadawaj pytania – dzięki temu zachęcisz internautów do pozostawiania komentarzy!

 

  • Pamiętaj o SEO

O SEO dla blogerów pisaliśmy już TUTAJ… ale obiecaj, że klikniesz w ten link dopiero po przeczytaniu tego artykułu do końca 😀

 

Do osiągnięcia sukcesu w sieci najbardziej istotne są autentyczność i wiarygodność! Twoje szczere i wartościowe teksty doprawione szczyptą humoru z pewnością podbiją serca Twoich czytelników!

Jesteś blogerem? Przedstaw się w komentarzu! 😀