Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że na blogu można zarabiać! Mimo dużej popularności blogów w Polsce, wielu ludzi publikujących swoje wpisy w sieci robi to dla czystej rozrywki. Temat dotyczący tego jak zarabiać na blogu dla większości osób nadal jest zagadką!

Jak zarabiać na blogu?

 

Istnieje 5 sposobów, dzięki którym ścisła czołówka najpopularniejszych blogerów zgarnia naprawdę spore sumy!

Reklamy

Szczególnie dla początkujących blogerów, reklamy mogą okazać się skutecznym sposobem na zarobienie pierwszych pieniędzy na blogu. Istnieje kilka modeli rozliczeń. Twoja wypłata może zależeć od:

  • CTR (click through rate) – liczby osób, które kliknęły na reklamę
  • CR (conversion rate) – liczby osob kupujących po kliknięciu w reklamę
  • CPM (cost per mile) – ceny za tysiąc wyświetleń reklamy
  • EPC (earnings per click) – ceny za sto kliknięć

 

Wielu decyduje się na współpracę z Google AdSense, głównie ze względu na to, że nawet małe, początkujące blogi są dopuszczane do tego programu. Wystarczy jedynie założyć konto, a następnie umieścić na blogu jednostki reklamowe (kody w formacie Java Script) w wybranych i dozwolonych regulaminem miejscach.

Jednak aby móc zarabiać sensowne kwoty na tego typu reklamach, Twój blog musi mieć sporą liczbę dziennych wyświetleń. Dużo zależy także od niszy, w jaką wpisuje się Twój blog. Szacuje się, że za reklamy dotyczące kredytów otrzymasz 3-5 zł za jedno kliknięcie, podczas gdy reklamy dotyczące rozrywki (gier online, telewizji) zarabiają jedynie 0,20-0,30 zł za kliknięcie. Należy również pamiętać, że reklamy mogą nie wpasowywać się w design Twoje strony i psuć pierwsze wrażenie odnoszone przez odwiedzających.

 

Programy partnerskie i sieci afiliacyjne

Niektóre firmy oraz sklepy internetowe oferują ciekawe programy partnerskie. Współpraca w ramach takiego programu obejmuje umieszczanie linków w postach – linków prowadzących do konkretnych usług i produktów oferowanych przez naszego partnera. W zamian za to otrzymasz prowizję za każdy zakup wygenerewany dzięki tej drobnej reklamie na Twoim blogu (nie wiąże się to z wyższym kosztem dla kupującego!).

Taki sposób zarabiania sprawdza się u blogerów, którzy mają już stałe grono odbiorców i uchodzą za autorytet w danej tematyce. Czytelnicy najpierw muszą zaufać autorowi, by później, w trakcie zakupu, móc opierać się na jego opinii.

 

Produkty

Wielu blogerów decyduje się również na sprzedawanie swoich własnych produktów na blogu. Najczęściej chodzi tu o digital products, czyli materiały cyfrowe, takie jak e-booki, wideokursy, produkty do druku czy grafiki. Zyski ze sprzedaży najczęściej zależą również od wielkości grona odbiorców, oraz od tego, czy autor jest uważany za eksperta w danej dziedzinie.

 

Usługi

Promowanie swoich usług to jedna z najbardziej popularnych form zarabiania na blogu. Nie generuje ona bezpośredniego zarobku, lecz jest reklamą usługi, którą chcemy zaoferować naszym czytelnikom. Ponownie, aby internauci zechcieli przyjrzeć się naszej ofercie, musimy zbudować swój wizerunek eksperta w danej branży. Publikowanie postów na blogu jest do tego świetną okazją – możemy pochwalić się swoją wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem, a także wpuścić czytelników „za kulisy” działań w obrębie naszego zawodu.

 

Posty sponsorowane

Dobrym sposobem na to, jak zarabiać na blogu, jest umieszczanie postów sponsorowanych. Wielu spodziewa się, że zaraz po tym jak założą swojego bloga nie będą mogli opędzić się od ofert reklamodawców. Jednak w rzeczywistości na początku będziesz musiał sam postarać się o to, by zapoczątkować współpracę z markami.

Napisz maile do firm, dla których chciałbyś napisać artykuły sponsorowane. Wyjdź z inicjatywą i zaplanuj, w jaki sposób taka współpraca mogłaby wyglądać. Jeśli przygotujesz oryginalny program i dopniesz go na ostatni guzik, istnieje duża szansa, że niektóre firmy zgodzą się na współpracę – i to nawet jeśli Twój blog nie ma jeszcze dużego grona odbiorców!

 

Jednak zanim zaczniesz zarabiać na blogu stosując powyższe wskazówki, Twoja strona musi spełnić kilka warunków. Jakich? Tego dowiesz się w następnym artykule!