Private Blog Network, w wolnym tłumaczeniu: Prywatna Sieć Blogów, to jedna z technik skutecznego pozycjonowania. Jej użycie wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Tylko wtedy zdobywa się zaufanie wyszukiwarki i unika usunięcia strony z indeksu Google.

Czym jest PBN?

Prywatna Sieć Blogów to kolekcja domen, w polskich warunkach zazwyczaj nowych (w anglojęzycznym internecie wykupuje się często w tym celu wygasłe domeny blogów) , kupowanych specjalnie na potrzeby pozycjonowania. Mają one posiadać wysoki współczynnik authority. Na tych właśnie, wysoko ocenianych stronach, znajdują się linki to pozycjonowanej strony.

Jak działa prywatna sieć blogów?

Ilość ale przedewszystkim jakość backlinków nadal stanowią główne kryteria, jakimi kierują się roboty wyszukiwarek. PBN pozwala uzyskać dodatkowe odnośniki, które są wysoko oceniane przez Google. Pozycjoner posiada pełną kontrolę nad odnośnikami, w tym nad frazami jakimi jest otoczony link oraz ich umiejscowieniem w tekście. Dzięki temu skuteczność pozycjonowania jest znacznie większa niż w przypadku innych technik SEO. Bardzo istotną sprawą jest odpowiednie rozmieszczenie linków. Najlepszym rozwiązaniem jest dodanie tylko jednego linku z jednej domeny bez anchora który prowadzi do pozycjonowanej strony.

Czy korzystanie z PBN w strategii SEO jest bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie zależy tylko i wyłącznie od tego, kto stosuje tę metodę. Należy wiedzieć, że Private Blog Network jest uznawana (nieoficjalnie) za jedną z praktyk Black Hat SEO.

Termin Black Hat SEO odnosi się do strategii, technik i taktyk, które koncentrują się tylko na wyszukiwarkach, a nie na Internautach. Takie działania są niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek.

Jeśli Google odkryje, że dana strona jest pozycjonowana przy użyciu PBN, istnieje duże prawdopodobieństwo, że obniży jej ranking lub nawet usunie ją z indeksu. Mimo to wielu pozycjonerów stosuje tę metodę. Dlaczego? Wysoka skuteczność prywatnej sieci blogów i możliwość pełnego kontrolowania linków jest zbyt wartościową możliwością pozycjonowania, aby z niej zrezygnować. Doświadczeni specjaliści od SEO wiedzą, w jaki sposób ukryć przed wyszukiwarką stosowanie PBN.

Jak poprawnie zbudować PBN?

Istnieje wiele sposobów na zbudowanie bezpiecznej i skutecznej sieci blogów. Jednym z nich jest stosowanie PBN razem z praktykami aprobowanymi przez Google jak na przykład łączenie linków z własnej sieci z tymi, które pochodzą z ruchu organicznego. Podstawowe wskazówki do stworzenia Prywatnej Sieci Blogów, która będzie nie do wykrycia, są następujące:

Bezpieczne stosowanie PBN

  1. Różny hosting – domeny powinny działać pod różnymi adresami IP podsieci. Dwie ostatnie liczby adresu IP, określające adres hosta, powinny być unikatowe dla każdej z witryn.
  2. Hosting na którym znajdują się inne wartościowe strony. Ze względu na wysokie koszty utrzymania takiego hostingu, wielu korzysta z tzw SEO hostingów, gdzie do dyspozycji jest spora pula różnych adresów IP. Jednak takie rozwiązanie nie należy do najlepszych. Na hostingach SEO zazwyczaj lądują strony o bardzo niskiej wartości, dlatego nasza strona/blog w takim otoczeniu nie będzie budzić zaufania Google. Chcąc zbudować profesjonalny PBN nie można iść na skróty… trzeba też będzie zrezygnować z niektórych kuszących oszczędności.
  3. Dobrze przygotowanie strony – na tym też nie należy oszczędzać. Strona powinna poza treścią mieć w miarę unikalny wygląd. Zanim zacznie się umieszczać na niej linki, należy odpowiednią ją przygotować. Powinna posiadać co najmniej kilka stron, w tym podstawowe zakładki tj. kontakt, o nas itp.
  4. Domeny zarejestrowane na różne firmy/osoby. Google ma dostęp do danych Who.is i z łatwością znajdzie strony zarejestrowane przez jednego użytkownika.
  5. Wysokiej jakości content – tekst wysokiej jakości, przydatny dla odbiorcy oraz dostosowany do wymagań SEO to podstawa. Odpadają teksty z mieszarek i niskobudżetowe tzw teksty zapleczowe. Nie należy przesadzić z nasyceniem słów kluczowych. Właściwie w ogóle nie warto się na tym skupiać. Publikowane teksty powinny być przede wszystkim wartościowe dla internautów. Można zaznaczyć / pogrubić najważniejsze myśli, bez sztucznego wyróżniania fraz. Teksty powinny być wyczerpujące.. czyli dość długie. W treści dobrze gdy pojawiają się wypunktowania, cytaty, obrazki i inne naturalne ozdobniki.
  6. Odpowiednio przygotowane linki – na każdym blogu odnośnik do pozycjonowanej strony ma pojawić się tylko raz. Nie należy stosować linków typu side-wide, znajdujących się w pobocznej treści witryny. Nie powinno się też od razu umieszczać linków do pozycjonowanej strony, lecz do znanych serwisów takich jak Youtube, Wikipedia, lub innych z danej niszy. niezależne badania amerykańskich GURU SEO wykazały, że bezpieczny czas między zaindeksowaniem strony przez wyszukiwarkę a dodaniem linku to 34 dni. Warto różnicować miejsce umieszczania linków oraz strukturę linkowania wewnętrznego takiego bloga. Wszystko powinno być możliwie jak najbardziej randomowe – tak, żeby boty Google nie wykryły jakiegoś schematu dzięki któremu algorytm domyśliłby się, że strony są budowane pod SEO.

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na zbudowanie zaufanej sieci PBN. Trzeba wykazać się kreatywnością. Doświadczeni eksperci znają techniki na bezpieczne i skuteczne pozycjonowanie stron z użyciem tej metody. Jeśli chcesz, żeby Twoja strona zyskała wysokie wyniki w rankingach wyszukiwania, już teraz skontaktuj się z nami!