Podstawą skutecznego pozycjonowania jest content. „Content”, czyli „treść”, prawda? Nie do końca! Polski odpowiednik słowa „content”, czyli „treść”, nie w pełni obrazuje jego znaczenie. Nie obrazuje – a to właśnie obrazki wpisują się w słowo „content” i odgrywają znaczącą rolę w pozyjonowaniu!

 

Optymalizacja obrazków na stronie www – atrybuty ALT i TITLE

 

Lekceważące podejście do obrazów na stronie jest bardzo nierozsądne! A to dlatego, że odpowiednio zoptymalizowane grafiki są w stanie nie tylko poprawić SEO całej strony internetowej, ale także przyciągnąć więcej internautów.

Twoja strona interentowa jest regularnie sprawdzana pod kątem SEO poprzez roboty Google, które potem nadają jej odpowiednią pozycję w wyszukiwarce. Ponieważ te roboty oczu nie mają, sami musimy opowiedzieć im co prezetują zamieszczone na stronie grafiki. Odpowiednio opisane obrazy zostaną zaindeksowane przez Google i wywindują Twoją pozycję w wyszukiwarce!

Atrybut „Alt”

 

Alt to skrót od „alternative”. Jeśli z jakiegoś powodu grafika nie może zostać wyświetlona na stronie (np. z winy powolnego łącza odwiedzającego), w jego miejscu pojawi się właśnie tekst alternatywny. O ile dla użytkowników ten opis jest widoczny gdy obraz się nie załaduje, roboty Google czytają go zawsze. Dzięki niemu są w stanie zanalizować obraz i stwierdzić co przedstawia. Dlatego zwykle w tekście alternatywnym warto umieścić frazę kluczową na którą pozycjonujemy dany artykuł lub postronę.

Ciekawostka: Osoby niewidzące lub niedowidzące używają specjalnych programów, które potrafią odczytać teksty alternatywne. Dlatego warto postarać się, by alty na naszej stronie były zwięzłe, ale także treściwe i sensowne!

WordPress pozwala na szybką i intuicyjną edycję atrybutów alt. Natomiast w języku XHTML podstawowy kod atrybutu alt wygląda następująco:

<img src=”adres obrazka” alt=”Opis alternatywny” />

 

Atrybut „Title”

 

Tak naprawdę, tytuł obrazka jest mniej ważny niż jego opis alternatywny. Stanowi on informację, która pojawi się, kiedy najedziemy kursorem na grafikę na stronie.

Co powinien zawierać tytuł obrazka? Możemy po prostu opisać krótko co znajduje się na obrazku. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie słowa kluczowego z danego posta. Wtedy twój obraz ma szansę znaleźć się w wynikach wyszukiwania grafiki na podane słowa kluczowe – a to z kolei zwiększa zasięg posta i liczbę odwiedzających stronę!

 

Bonusowa wskazówka!

Rozmiar obrazów ma znaczenie! Im mniejszy, tym lepiej dla twojej strony. Dlaczego?

Górną granicę wagi jednego zdjęcia stanowi zaledwie 70kb! A jeśli bez znacznego zmniejszenia jakości obrazu jesteś w stanie zmniejszyć obraz jeszcze bardziej, zrób to! Ma to znaczenie dla szybkości ładowania strony, ocenianego nie tylko przez użytkowników, ale także przez roboty Google. Dowiedz się więcej TUTAJ!