Content – czyli zawartość, treść. Strona internetowa, blog, sklep online, serwis informacyjny, wirtualna wizytówka – każde z nich potrzebuje contentu. I nie chodzi tu tylko o słowo pisane, ale także (a może i nawet przede wszystkim!) grafikę, zdjęcia i multimedia. Strona www bez grafiki jest nieciekawa, nie zachęca do zakupu produktu lub zamówienia usługi. Skąd zatem wziąć grafikę na swoją witrynę? Jak zrobić to zgodnie z prawem?

Największą zmorą każdego web designera są klienci przysyłający mu grafiki pobrane z Googla. To nielegalne! Większość zdjęć w internecie jest objętych prawami autorskimi, a użycie ich bez zgody właściciela grozi wysokimi grzywnami!

 

Grafika na stronę internetową – oto parę sposobów na jej pozyskanie:

 

Płatne i darmowe stocki

Zdjęcia można kupić! Wielu fotografów wystawia swoje prace na sprzedaż – i naprawdę jest z czego wybierać. Istnieje również wiele stocków, które oferują także pewną pulę zdjęć dostępnych za darmo. Takie zdjęcia można pobierać bez obaw o naruszenie praw licencyjnych.

Zdjęcia od producenta produktu

Jeśli zamierzasz uruchomić sklep internetowy, potrzebujesz zdjęć konkretnych produktów, które zamierzasz sprzedawać. Zazwyczaj takie zdjęcia legalnie można pozyskać od samego producenta produktu. Udostępnienie dobrej jakości zdjęć zwyczajnie leży w jego interesie. Bądź jednak ostrożny i zawsze przed pobraniem grafiki skrupulatnie zapoznaj się z treściami dotyczącymi praw autorskich na stronie producenta. Dobrze jest również poprosić o informację mejlową ze zgodą producenta na publikację jego zdjęć.

Zatrudnienie fotografa/grafika

Choć to jedno z najdroższych rozwiązań, zatrudnienie fotografa lub grafika daje Ci pewność, że nie naruszysz żadnych praw autorskich. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie paru groszy jest zamówienie zdjęć u tej samej osoby, która tworzy Twoją witrynę. Większość web designerów i web developerów świadczy tego typu usługi lub ma zaufane osoby, które się tym zajmują. Nie dość, że grafika będzie od razu odpowiednio dostosowana do Twojej witryny, to możesz także liczyć na upusty i rabaty, których nie uzyskasz zatrudniając fotografa lub grafika z zewnątrz.

PS: Olinet też cyka fotki! Dowiedz się więcej na nastatywie.pl! 😀