Google Pracuje nad chatem BARD – Sztuczna inteligencja będzie odpowiadać na nasze pytania w wyszukiwarce

Najbardziej rewolucyjną technologią, nad którą obecnie pracuje Google, jest sztuczna inteligencja. Sztuczna inteligencja umożliwia ludziom, firmom i społecznościom pełne wykorzystanie ich potencjału, pomagając we wcześniejszym diagnozowaniu chorób i umożliwiając użytkownikom dostęp do informacji w ich ojczystym języku. I stwarza nowe możliwości, które mogą znacznie poprawić życie miliardów ludzi.

Aby zrealizować cel uporządkowania światowych informacji i uczynienia ich szeroko dostępnymi i wartościowymi, sześć lat temu Google zmieniło orientację firmy wokół sztucznej inteligencji.

W rezultacie właściciele Google uważają że sztuczna inteligencja jest najważniejszym sposobem realizacji celu opisanego we wcześniejszym akapicie.

Google pracuje nad sztuczną inteligencją

Od tego czasu Google stale inwestuje w sztuczną inteligencję we wszystkich dziedzinach, a firmy takie jak Google AI i DeepMind rozwijają tę dziedzinę.

Największe obliczenia AI podwajają się obecnie co sześć miesięcy, znacznie przekraczając prawo Moore’a. Jednocześnie duże modele językowe i wyrafinowana generatywna sztuczna inteligencja przyciągają uwagę ludzi na całym świecie.

W rzeczywistości wiele generatywnych aplikacji sztucznej inteligencji, które obecnie się pojawiają jak grzyby po deszczu, jest zbudowanych na fundamencie projektu badawczego Google – „Transformer”, opublikowanego w 2017 r., a także znaczących postępów w modelach dyfuzji.

Wprowadzenie Barda od Google

Praca nad tymi technologiami w tym czasie jest niezwykle ekscytująca, ponieważ jak twierdzą twórcy – gruntowne badania i postęp technologiczny przekształcane są w usługi, które naprawdę przynoszą korzyści ludziom.

Rozpoczęło się od dużych modeli językowych. Dwa lata temu Google zaprezentowało model językowy dla aplikacji dialogowych, który napędza najnowszą generację funkcji językowych i konwersacyjnych (w skrócie LaMDA).

AI Bard to eksperymentalna konwersacyjna usługa sztucznej inteligencji opartą na LaMDA.

Bard jest obecnie (luty 2023) przygotowywany do szerszego udostępnienia go publicznie w nadchodzących tygodniach, prace posuwają się na przód a wersje beta udostępnione są już dziś testerom.

Google Bard ma na celu połączenie głębi ludzkiej wiedzy z siłą, dowcipem i pomysłowością ogromnych modeli językowych.

Wykorzystuje dane z Internetu do dostarczania oryginalnych, doskonałych odpowiedzi.

Bard może służyć jako kreatywne uwolnienie i trampolina do dociekań, umożliwiając przekazanie 9-latkowi nowych odkryć naukowych z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba lub dowiedzenie się więcej o najlepszych napastnikach piłkarskich w danym momencie. Wszystko to przedstawione w przystępny sposób, przyjaznym i zrozumiałym językiem.

Źródło: https://blog.google/technology/ai/bard-google-ai-search-updates/

Wersja okrojona Google BARD

Początkowo BARD zostanie udostępniony w wersji Lite.

Chodzi oczywiście o zasoby. Znacznie prostszy model zużywa znacznie mniej mocy obliczeniowej komputerów. Z czasem zostanie rozszerzony na więcej użytkowników i danych wejściowych. Aby upewnić się, że odpowiedzi Bard osiągną wysoki standard jakości, bezpieczeństwa i ugruntowania w rzeczywistej wiedzy, Google będzie zbierać zewnętrzne opinie i połączy je z własnymi wewnętrznymi testami.  Wykorzystają ten okres testowy, aby kontynuować naukę i ulepszać wydajność Barda.

Warto zaznaczyć, że Google ma już dość długą historię wykorzystywania sztucznej inteligencji do ulepszania wyników wyszukiwania.

Z pewnością firma eksperymentowała z AI na wielu polach swojej działalności. Jeśli prowadzisz kampanie reklamowe w Google ADS od jakiegoś czasu – z pewnością zaobserwowałeś, że kampanie i całe komponenty są coraz bardziej automatyzowane. Jako właściciel lub menager konta Google ADS masz coraz mniej opcji do ustawienia w panelu. Coraz więcej decyzji podejmuje sztuczna inteligencja. I trzeba przyznać, że całkiem nieźle jej to wychodzi.

Pierwszy model językowy Google

Jeden z pierwszych modeli Transformer, był przełomowy pod względem zdolności do rozumienia niuansów języka mówionego.

MUM, który jest 1000 razy skuteczniejszy niż BERT i ma wyższy poziom rozumienia informacji w wielu językach, został wprowadzony dwa lata temu. Może identyfikować kluczowe momenty w filmach i zapewniać kluczowe informacje, w tym wsparcie kryzysowe, w większej liczbie języków i jest 1000 razy potężniejszy niż BERT.

Obecnie najnowsze innowacje AI, takie jak LaMDA, PaLM, Imagen i MusicLM, opierają się na tym, aby opracować zupełnie nowe metody interakcji z informacjami, w tym językiem, obrazami, wideo i dźwiękiem.

Zaczynając od wyszukiwarki, zespół Google pracuje nad zintegrowaniem tych najnowszych rozwiązań AI z wszystkimi swoimi produktami. Jedną z najciekawszych możliwości jest to, w jaki sposób sztuczna inteligencja może poprawić ludzkie rozumienie informacji i skuteczniej przekształcić je w cenną wiedzę, ułatwiając ludziom znajdowanie tego, czego szukaj. Ludzie korzystają z wyszukiwarki Google by znaleźć szybkie, rzeczowe odpowiedzi, takie jak „ile klawiszy ma pianino”.

Jednak coraz więcej osób szuka w Google głębszego zrozumienia i wglądu, zadając pytania typu „Czy łatwiej jest nauczyć się gry na pianinie czy na gitarze i ile praktyki wymaga każda z nich?”

Zdobycie pełnej wiedzy na taki temat, może wymagać dużo pracy i wyszukiwania, a internauci często chcą rozważyć kilka punktów widzenia.

Google BARD

Funkcje sztucznej inteligencji w wyszukiwarce mogą wydobyć informacje, które pomogą Ci zobaczyć pełny obraz, nawet przy bardziej zaawansowanych pytaniach

 

Kiedy nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na dany temat, sztuczna inteligencja może być przydatna w syntezie wyników.Wkrótce zauważysz funkcje wyszukiwania oparte na sztucznej inteligencji, które gromadzą złożone informacje i wiele punktów widzenia w przystępnych formatach, dzięki czemu możesz szybko zrozumieć ogólny obraz i dowiedzieć się więcej z sieci, niezależnie od tego, czy oznacza to szukanie dodatkowych punktów widzenia, takich jak blogi od osób, które grają zarówno na fortepianie, jak i na gitarze, lub zagłębiając się w pokrewny temat, na przykład momenty początkowe przyjazne dla początkujących.

Wkrótce wyszukiwarka Google zacznie wdrażać te nowe funkcje sztucznej inteligencji.

Niezwykle ważne jest, aby uczynić to prostym, bezpiecznym i skalowalnym, aby ludzie mogli czerpać korzyści z tych postępów, opierając się na najlepszych modelach, oprócz naszych własnych produktów.

Google planuje działać odważnie i odpowiedzialnie, wprowadzając do świata zewnętrznego doświadczenia oparte na pracy z AI.

Czy Google BART będzie bezpieczny?

Aby sztuczna inteligencja była bezpieczna i praktyczna, Google współpracuje ze społecznościami i ekspertami merytorycznymi, współpracuje z rządami i innymi organizacjami w celu ustalenia standardów i najlepszych praktyk oraz zapewnia edukację i narzędzia badaczom.

Firma planuje kolejne odważne w innowacje, ale też rozważność w podejściu do tych innowacji, niezależnie od tego, czy sama będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do ulepszania własnych produktów (tak jak do tej pory poprawa wyników wyszukiwania i aktualizacje algorytów), czy też udostępniać te potężne możliwości innym.

A to dopiero początek; w następnych dniach, tygodniach i miesiącach będzie tego jeszcze więcej.